نوجوانی دوره تنبلی است؟

نوجوانی دوره تنبلی است؟کد مطلب : 541 :: چاپ :: لینک به این مطلب :: نظر بدهیداینجا کلیک کنید: 

نوجوانی دوره تنبلی است؟

سرزمین تیزهوش ها :: مطالب و مقالات علمی و آموزشی :: خانواده و روانشناسی

بیشتر پدر و مادرها از دیدن فرزند نوجوان شان که به زور از جایش بلند می شود تا جواب تلفن را بدهد، یا کنترل از راه دور تلویزیون را هم می خواهد با پایش بردارد، عصبانی می شوند که چرا کودک فعال و پرجنب وجوش دیروز، تبدیل به نوجوان تنبل امروز شده است؟ به نظر می رسد که تنبلی دوران نوجوانی، یک مشکل جهانی است و اکثر خانواده ها را درگیر خود کرده است.

 

 

نوجوانی، دوره تنبلی است؟!بیشتر پدر و مادرها از دیدن فرزند نوجوانشان که به زور از جایش بلند می شود تا جواب تلفن را بدهد، یا کنترل از راه دور تلویزیون را هم می خواهد با پایش بردارد، عصبانی می شوند که چرا کودک فعال و پرجنب وجوش دیروز، تبدیل به نوجوان تنبل امروز شده است؟ به نظر می رسد که تنبلی دوران نوجوانی، یک مشکل جهانی است و اکثر خانواده ها را درگیر خود کرده است.

تازه ترین مطالعات انجام شده نیز، شاهد این مدعاست. یکی از این مطالعات که در دانشگاه کالیفرنیا انجام شده و نتایج آن به تازگی منتشر شده، نشان می دهد که از 9 سالگی تا 15 سالگی، افت شدیدی در میزان فعالیت بدنی بچه ها رخ می دهد که بسیار قابل توجه است. در مطالعه این محققان مشخص شده در سن 9 سالگی، 90 درصد بچه ها، تقریبا در بیشتر روزها، تا 2 ساعت فعالیت و تحرک دارند؛ اما وقتی به سن 15 سالگی می رسند، این میزان تنها به 3 درصد آنها محدود می شود.

در این بررسی همچنین مشخص شده تنها یک سوم از نوجوانان به توصیه متخصصان استاندارد ورزش در این سن راعمل می کنند؛ اینکه باید یک ساعت در روز ورزش های با شدت متوسط تا شدید، مانند شنا، دوچرخه سواری یا پیاده روی تند انجام دهند. این محققان هشدار داده اند چنین روندی به شدت خطرناک است؛ چرا که می تواند پایه ای برای زندگی کم تحرک آینده آنها محسوب شود. نکته قابل تامل در نتایج این مطالعه، آن است که در آن مشخص شده وضعیت دختران به مراتب وخیم تر از پسران است و این می تواند نه تنها در سلامت خود آنان تاثیر بگذارد، بلکه روی سلامت نسل آینده نیز موثر باشد و آن را مخدوش کند.

این محققان، که نتایج مطالعه شان را در نشریه انجمن پزشکی ایالات متحده چاپ کرده اند، موضوع را به تغییر سبک زندگی نوجوانان، نسبت به کودکان، مربوط دانسته اند. آنها می گویند کم شدن ساعات زنگ تفریح و ورزش و تمایل بیشتر نوجوانان به نشستن روبه روی رایانه و بازی ها و فعالیت های رایانه ای و تماشای فیلم و دی وی دی، باعث شده که میزان کلی تحرک آنها نسبت به دوران کودکی بسیار کمتر شود. این در حالی است که برخی از روان شناسان عقیده دارند تغییرات هورمونی و رفتاری که در دوران بلوغ رخ می دهد، نوجوانان را مستعد کم تحرکی و تنبلی می کند.

علت اما هرچه باشد، همان طور که اشاره شد، زنگ خطری برای سلامت نسل آینده است. نتایج این مطالعه در حالی منتشر شده که بحث بر سر توصیه نامه جدید انجمن اطفال ایالات متحده در هفته گذشته، مبنی بر لزوم اندازه گیری کلسترول خون کودکان در سنین پایین و چک دوره ای آن، هنوز ادامه دارد. به گفته متخصصان این انجمن، روند تشکیل پلاک های آترواسکلروزی، یعنی آنچه منجر به سفتی و تنگی عروق تغذیه کننده قلب می شود، از سن کودکی آغاز می شود و بنابراین مهم است که میزان کلسترول قابل رسوب در رگ ها را در همین سن ارزیابی کنیم. این محققان می گویند بالا ماندن سطح کلسترول بد خون، تا سن 8سالگی، با وجود انجام توصیه های غذایی و ورزش، باید مورد توجه پزشکان قرار گیرد و داروی پایین آورنده چربی خون، از دسته استاتین ها، برای کودک تجویز شود.

همه این ملاحظات، به دلیل رشد روزافزون بیماری چاقی در کودکان است که با کم تحرکی دوران نوجوانی و تغذیه ناسالم آنها، ادامه پیدا می کند و نهایتا فرد را به سمت انواع بیماری های مزمن هدایت می کند؛ از بیماری های قلبی و عروقی گرفته تا دیابتو فشارخون. اما نکته مهم این است که کنترل چاقی در کودکان و نوجوانان، و برنامه ریزی برای تحرک و فعالیت بدنی بیشتر آنها، باید متناسب با علایق و ویژگی های خاص آنها در این دوران و همچنین نیازهای تغذیه ای شان انجام شود. نمی توان همان رژیمی را که برای بزرگسالان تدوین شده، عینا و یا حداکثر با تغییرات جزئی، برای کودک یا نوجوان هم پیاده کرد. (در این مورد باید متخصص تغذیه نظر بدهد) در مورد ورزش هم، کارشناسان عقیده دارند بهتر است برنامه ورزش های مفرح و دسته جمعی برای نوجوانان ترتیب داد تا در عین آموزش و یادگیری رفتار اجتماعی و لذت بردن از حضور در جمع همسالان و دوستان، بتوانیم آنها را به تحرک و فعالیت بیشتر متمایل و علاقه مند کنیم.

 

به فایل صوتی این مقاله گوش کنید:

 دانلود فایل صوتی : فایل صوتی، نوجوانی دوره تنبلی است؟

مدت زمان:00:06:55

حجم فایل:3.17MB

 

 

منبع دریافت این مطلب : آکا ایران

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.
ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!